TATİLDE NELER YAPSAK?

Okula gitmek; düzenli, planlı, disiplinli zaman geçirmek ve bu arada yeni bilgiler öğrenmek demektir. Okulla birlikte kazanılan bazı alışkanlıkların tatil dönemlerinde değişime uğradığını hepimiz biliriz. Yaz sıcağının da rehavetiyle özellikle düzen alışkanlıklarında değişiklikler gözlenir. Oysaki çocukların bu alışkanlıklara devam etmesi gelişimleri açısından önemlidir. Örneğin okul döneminde okuldan sonra bir saat olan televizyon ve bilgisayar süresi yaz döneminde çocuk tüm gün evde olacağından 3-5 saate çıkabilir. Peki bu durum çocuk için ne kadar faydalıdır? Bunun için neler yapılabilir?

Yıl boyunca kazanılan kendi başına yemek yeme, uyku saatinde uyuma, televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletler ile sınırlı zaman geçirme kurallarını, esnek bir disiplin çerçevesinde devam ettirebilmek atılacak ilk adım olabilir. Önemli olan anne baba olarak yaz döneminde zamanı çocuk adına iyi yönetebilmek ve ona, hem eğlenebileceği, mutlu olabileceği etkinlikler planlamak hem de alışkanlıklarını devam ettirebilmesini desteklemektir.  Kazanılan alışkanlıklarda oluşabilecek bir gerileme, bir sonraki yıl okula başlarken okula uyum sürecinin daha uzun sürmesine neden olabilir. Bu sebeple çocuk için yaz rutinleri hazırlamak faydalı olacaktır.

Yaz dönemini iyi geçirebilmek için bazı öneriler;

  • Yaz döneminde çocuğunuzun ve sizin yapmayı çok istediğiniz etkinlikler için günlük, haftalık, hatta aylık planlamalar yaparak başlayabilirsiniz.
  • Yaz döneminde gelişimine katkıda bulunabilmek için, bugüne kadar vermiş olduğunuz sorumlulukların yanı sıra, sizinle daha çok vakit geçirebileceği aynı zamanda yeni şeyler öğrenebileceği fırsatlar yaratabilirsiniz. Örneğin evde bir hayvan besleyerek (balık, kaplumbağa vb) onun sorumluluğunu almasını, ya da bir bitki yetiştirmesini, onu sulamasını öğretebilirsiniz.
  • Çocuğunuza basit bir yemek ya da pasta yapmayı öğretebilirsiniz (Özellikle ilkokula başlayacaklar için).
  • Yaşıtlarıyla bir araya gelmesini destekleyecek ortamlar oluşturabilirsiniz. Bahçede oyun oynamak, her gün parka gitmek gibi.
  • Yaz döneminde sizlerinde bildiği gibi çocukların çok fazla boş zamanı olacaktır. Bu boş zamanı değerlendirmenin en iyi yolu bir spor aktivitesi ile çocuğun enerjisini boşlatmasını sağlamaktır. Bu nedenle sizin koşullarınız için de uygun olan jimnastik ya da yüzme gibi bir spor faaliyeti ile çocuğunuzu destekleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz ile hem akademik gelişimini destekleyebileceğiniz, hem de birlikte eğlenebileceğiniz yaşına uygun kutu oyunları oynayabilirsiniz. Özellikle ince, kaba motor gelişim alanını destekleyecek “Süper Doktor”, “Twister” gibi oyunlar; sözel beceri, dikkat ve hafıza alanını destekleyecek “Vur vur Yapıştır”, “Pictureka”, “Scrable Jounior”, “Bil Bakalım Kim” gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Nida Özşahin TERKURAN

Uzm. Psikolog/Psikoterapist